SluchajSiebieTyToTy
Piękna

Zadbaj o swoje stopy. To one niosą Cię przez Świat!

Stopy to podstawa. To one codziennie niosą nas przez świat. Powinno się o nie dbać tak samo jak o każdą inną część naszego ciała. Warto o nie dbać już od dzieciństwa. Odpłacą nam świetną kondycją w dorosłym życiu.

O stopy dbaj przez cały rok

Nigdy nie mogłam zrozumieć, dlaczego większość kobiet zaczyna dbać o nie wiosną, kiedy zbliża się czas noszenia odkrytego obuwia. Do gabinetów kosmetycznych zazwyczaj tworzą się kolejki zapisanych Pań, chcących natychmiast zyskać gładką skórę i poczuć lekkość stóp. Aby uzyskać efekt natychmiastowy, kosmetyczka decyduje się użyć frezarki metalowej tarki czy nawet skalpela do usuwania nagromadzonego, niechcianego suchego naskórka. Tymczasem każde radykalne usuniecie fragmentów zrogowaciałej skóry rozpoczyna proces ponownego przyrostu. Często w jeszcze większych ilościach, niż do tej pory.

W każdym momencie możesz przerwać błędny proces

Jeżeli nie dbamy o stopy na codzień, a jedynie sezonowo, wpadamy wówczas w błędne koło. Jak tylko przybywa nam niechcianego grubego naskórka, pragniemy szybko się go pozbyć. Używamy wtedy ostrych narzędzi, których nie lubią nasze stopy.

Sucha skóra na piętach często pęka

Co zrobić, aby przerwać ten cykl? Zacząć sumiennie pielęgnować stopy. Nic nie zastąpi nawilżenia skóry. Na stopach nie ma gruczołów łojowych, dlatego z łatwością ulegają przesuszaniu. Duża natomiast obecność gruczołów potowych sprawia, że w obawie przed nasileniem się potliwości, nie nawilżamy skóry stóp. W efekcie przesuszony naskórek szybko rogowacieje, grubieje, pojawiają się na stopach odciski a skóra na piętach przeważnie pęka. Popękaną skórę pięt należy wyleczyć poprzez jej odpowiednie nawilżenie. Drastyczne jej ścieranie daje efekt tymczasowy.

Pielęgnacja skóry stóp

Bardzo istotne jest, aby używać odpowiednich preparatów, oczywiście do stóp. One mają zazwyczaj odpowiednio dobrane składniki.

Zobacz jak działają poszczególne substancje:

LANOLINA

Działa niczym naturalny ochronny płaszcz lipidowy. Jeśli nasza skóra ma uszkodzoną warstwę lipidową, lanolina podziała wygładzająco i natłuszczająco. Zmiękcza naskórek dzięki czemu wyraźnie zmniejsza się szorstkość skóry. Ponadto, stosowana systematycznie, reguluje gospodarkę wodną skóry.

MOCZNIK

Jest bardzo ważnym składnikiem warstwy rogowej naskórka. Ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że przyciąga wodę i chroni przed jej utratą. Zapewnia intensywne nawilżenie skóry. Warto zwrócić uwagę na procent zawartości mocznika w kosmetykach. Optymalne są te z 30% zawartością. Preparaty z mocznikiem ułatwiają złuszczanie i zwiększają przepuszczalność warstwy rogowej dla pozostałych substancji czynnych, zawartych w danym kremie.

WITAMINA E

Tzw. witamina młodości 🙂 Jest odpowiedzialna za hamowanie procesu starzenia się skóry, związane z niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Stosowana zewnętrznie w kremach wnika głęboko w wierzchnią, rogową warstwę skóry. Wyraźnie poprawia elastyczność skóry. Dzięki temu przyspiesza regenerację popękanej skóry pięt.

WITAMINA A

Jest dobrą koleżanką Wit. E. Stanowią idealną parę do radzenia sobie z upływem czasu widocznym na naszej skórze:) Dla naszych pięt istotne jest to, że wzmacnia ona włókna kolagenowe. Dzięki temu, skóra staje się sprężysta, a więc zyskuje świetną kondycję i zapobiega pękaniu.

OLEJE NATURALNE

Bardzo ważnymi składnikami kremów pielęgnacyjnych do stóp są rózne oleje. Najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej wartościowe to olej z orzechów macadamia czy olejek z awokado. Idealnie uzupełniają mocznik czy lanolinę, dodatkowo odżywiając skórę.

Peeling stóp jest doskonałą alternatywą dla mechanicznego ścierania

Stosując peeling ciała, warto pamiętać, że nasze stopy również bardzo go potrzebują. Wykonywanie peelingu skłania do masażu, a wtedy skutecznie poprawiamy krążenie. Stosowanie peelingu, nawet gruboziarnistego pozwala w bezpieczny sposób usunąć martwy naskórek i wszelkie zrogowacenia. Wykonywany systematycznie (wystarczy raz w tygodniu), wygładza wszelkie szorstkości i nadaje stopom niezwykłą gładkość. Peeling idealnie przygotowuje skórę do wchłonięcia substancji odżywczych i nawilżających, które od razu warto wsmarować w skórę. Wówczas wszystkie składniki kosmetyku, który zastosujemy, głęboko wnikną i znacznie dłużej utrzyma się ich działanie.

—————————————————————————–

Zdjęcie przewodnie autorstwa Gustavo Fring z Pexels.com