Pragniesz zatrzymać lato na swojej skórze? Sprawdź, jak możesz zadbać o opaleniznę.
Lato dobiega końca, a Ty pięknie się opaliłaś i chciałabyś zatrzymać to lato na swojej skórze jak najdłużej? Doskonale wiadomo, że każde spojrzenie w lustro i widok opalonej, rozświetlonej skóry, to cudowne wspomnienie urlopu i dobry nastrój każdego dnia. Delikatnie opalona skóra sprawia wrażenie młodszej, zdrowszej i bardziej witalnej, niż ta skrywana pod ubraniem przez okrągły rok.
Jak powstaje opalenizna?
Nasza skóra opala się stopniowo. Są dwie zasadnicze fazy ciemnienia skóry. Pierwsza związana jest z oddziaływaniem promieniowania UVA, które powoduje stres oksydacyjny. W jego wyniku istniejąca w skórze melatonina utlenia się, a to prowadzi do szybkiego ciemnienia skóry. Druga faza uaktywnia się poprzez promieniowanie UVB i dochodzi wówczas do wzrostu wytwarzania melaniny. W tej fazie pojawiająca się opalenizna staje się widoczna dopiero po 2-3 dniach. Opalenizna powstała w fazie drugiej jest znacznie bardziej trwała i utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Warto więc zadbać o skórę, aby umożliwić opaleniźnie pozostanie z nami jak najdłużej.
Jak możesz zadbać o swoją opaleniznę?
Blednięcie opalenizny to proces naturalny. Świeży, oryginalny kolor utrzymuje się na skórze niespełna 30 dni. Spowodowane jest to fizjologicznym procesem odnawiania się naskórka. Blednięcie opalenizny jest nieuniknione, jednak efekt ten jesteśmy w stanie opóźnić.
Oto 5 zasad, które pomagają dłużej cieszyć się opaloną skórą:
- Zrezygnuj z gorących kąpieli. Zbyt ciepłe prysznice i długie kąpiele prowadzą do przesuszenia skóry a tym samym złuszczenia naskórka.
- Umyte ciało delikatnie osuszaj ręcznikiem bez wyraźnego pocierania.
- Po każdej kąpieli i dodatkowo, jeśli to możliwe, drugi raz w ciągu dnia, stosuj nawilżające emulsje do ciała. Świetnie działają dedykowane kremy po opalaniu. Jeśli zawierają ekstrakt z aloe vera, który działa na skórę kojąco oraz witaminy A i E, które intensywnie regenerują i odżywiają skórę. to prawdziwa uczta dla opalonej skóry. Postaw na pianki, żele czy żelo-kremy. Zrezygnuj z ciężkich konsystencji maseł czy balsamów do ciała.
- Pij wodę mineralną lub filtrowaną! Nawet jedną szklankę co 45 minut. Warto też, codziennie wypić szklankę soku marchwiowego. Marchew zawiera mnóstwo beta-karotenu, który odpowiada za zdrowy koloryt skóry. Postaw na żółte i czerwone warzywa oraz wszelkie zielone sałaty. To bogactwo witaminy A, która odżywia Twoją skórę od wewnątrz.
- Stosuj peeling przez okrągły rok, systematycznie. Przed rozpoczęciem urlopu możesz pozwolić sobie na bardziej intensywne ścieranie wierzchniej warstwy skóry, natomiast w trakcie urlopu zastosuj peeling delikatniejszy, np. enzymatyczny, lub z małą ilością drobinek, za to od razy działający nawilżająco. Peeling zapobiega powstawaniu przebarwień i na bieżąco usuwa martwe przesuszone fragmenty skóry.
A może Twój urlop masz jeszcze przed sobą?
Przypomnij sobie kilka zasad bezpiecznego opalania, które pomogą Tobie pięknie się opalić, zachować zdrowie i zapewnić trwałą opaleniznę.
9 zasad bezpiecznego korzystania ze słonecznych kąpieli:
- Unikaj opalania się w godzinach 11:00-14:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Poza tymi godzinami słońce również pięknie opala, a jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia skóry.
- Stosuj kremy z filtrem. Pamiętaj, że pierwsze smarowanie powinno odbywać się jeszcze w domu, na około 30 minut przed ekspozycją ciała na słońcu. W zależności od stopnia wrażliwości Twojej skóry i rodzaju karnacji, nakładaj kolejne warstwy kremu co 2-3 godziny, szczególnie po kąpieli wodnej. Bardzo wygodne są kremy z filtrami wodoodporne, jednak nie zapewniają one ochrony non stop. Stosowanie ich również należy powtarzać, tylko rzadziej.
- Zadbaj o znamiona i pieprzyki. Smaruj je grubszą warstwą kremu z wysokim filtrem (nawet 50) lub zasłoń plastrem. Pieprzyki i znamiona przyciągają słońce pomimo, iż nie jest ono dla nich bezpieczne. Może spowodować rozwój komórek nowotworowych.
- Chroń oczy. Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
- Chroń głowę. Przebywając na słońcu zawsze miej na głowie kapelusz ochronny lub czapkę.
- Sprawdź leki, które zażywasz. Jeżeli przyjmujesz antybiotyki, środki uspokajające, przeciwdepresyjne czy pigułki antykoncepcyjne, możesz narazić się na stałe przebarwienia lub reakcje alergiczne.
- Stosuj przerwy w opalaniu. Czasem przebywaj w cieniu i zadbaj o aktywny pobyt na plaży. W cieniu skóra również się opala, a w ruchu słońce równomiernie obdarza całe ciało.
- Unikaj stosowania perfum i wód toaletowych bezpośrednio przed i w trakcie przebywania na słońcu. Zawierają alkohol, który może podrażnić skórę. Wówczas maleje szansa uzyskania zdrowej i długotrwałej opalenizny a jedynie łuszczącej się delikatnej skóry.
- Jedz dużo warzyw i owoców. Wiem, to nic nowego, ale korzystaj z tego bogactwa świadomie. Podczas wzmożonej ekspozycji na słońce dochodzi do powstawania dużej ilości wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach zmniejszają poziom wolnych rodników, a więc pomagają utrzymać w naszym organizmie równowagę i zminimalizować szkodliwy wpływ słońca.
____________________________________________________________________
Za zdjęcie przewodnie bardzo dziękuję jego autorowi, Brady Knoll.