Moja droga do świadomego oddechu
Jeszcze kilka lat temu, tak szybko przemierzałam przez życie, że nie zwracałam uwagi na takie oczywistości jak „oddychanie”. Nie zastanawiałam się nad tym, że można prawidłowo, czy niewłaściwie oddychać. Fakt, poznałam moc świadomego oddychania, podczas gdy rodziłam moją córkę, ale później codzienność sprawiła, że nie kontynuowałam świadomie tej „znajomości”;)
Proces oddychania uważałam za oczywisty. Skoro żyję to znaczy, że oddycham. Nie zdawałam sobie sprawy, jak wartościowe jest świadome oddychanie i jak wiele dobrego może w moim organizmie zdziałać.
Kilka lat temu podczas kursu poznawania technik radzenia sobie ze stresem poznałam ogromną moc oddechu. Podczas odpowiednich ćwiczeń, dzięki prowadzeniu cudownej instruktorki, rozpoczęłam swoją przygodę ze świadomym oddechem. Początki były dla mnie tak odkrywcze, niezwykle głębokie, że dzisiaj ze wzruszeniem wspominam tamten czas. Nigdy nie zapomnę, jak z każdym kolejnym, świadomym nabieraniem i powolnym wypuszczaniem powietrza, czułam każdy kawałek mojego ciała, każdy kawałek mnie. Czułam, że Żyję. Nabierałam świadomości w tym, co mnie boli, gdzie mam ucisk, a w których częściach mnie, jest siła i moc.
Praktykowanie świadomego oddychania pozwoliło mi na nowo spotkać się z samą sobą.
Jeżeli biegniesz teraz szybko przez życie, to być może świadome oddychanie wydaje Ci się czymś śmiesznym, bzdurnym, nieistotnym, a może nawet nudnym. Doskonale Cię rozumiem. Też kiedyś byłam na takim szybkim etapie mojego życia. Wówczas nawet się analizowałam procesu oddychania, a praktykowanie jogi i jednoczesna praca z oddechem, w mojej ocenie były nużące i w ogóle mnie nie satysfakcjonowały. Praktykowanie jogi było dla mnie wówczas niezrozumiałe. Dopiero, jak zrozumiałam wartość świadomego oddechu, dopiero, gdy opanowałam świadome oddychanie i poznałam jego wartość, zaczęłam też czerpać korzyści z praktykowania jogi. Zrozumiałam ją i pokochałam:)
Co znaczy świadome oddychanie?
Świadome oddychanie to takie, kiedy koncentrujesz swoją uwagę na nabieraniu powietrza i równie uważnie je wypuszczasz. Używasz do tego przepony. Twój oddech staje się wówczas wydłużony i głęboki. Praca przepony objawia się falowaniem Twojego brzucha. Kiedy nabierasz powietrza, Twój brzuch wypełnia się nim jak balonik, a kiedy dochodzi do wydechu, Twój brzuch się spłaszcza.
Po czym poznać, że prawidłowo świadomie oddychasz?
Prawidłowo praktykowane świadome oddychanie, powoduje w pierwszej kolejności uspokojenie w całym ciele, głęboki relaks. Odczuwa się wówczas rozluźnienie mięśni i oderwanie się od myśli. Świadome oddychanie idealnie pomaga pozbyć się natrętnych myśli. Podczas praktyki świadomego oddychania, warto liczyć wdechy i wydechy. To jest element techniczny, jednak niezwykle ważny. Liczenie działa uspokajająco, pozwala nam się wyciszyć a to z kolei pozwala nam w pełni skupić się na całym procesie.
Jak prawidłowo praktykować świadome oddychanie?
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu prawidłowego oddychania. Mamy do wyboru dwa podstawowe typy – oddychanie brzuchem, czyli przeponą oraz oddychanie klatką piersiową, czyli torem piersiowym. W pierwszym przypadku klatka piersiowa pozostaje nieruchoma a jedynie brzuch, zwiększa swoją objętość. W oddychaniu drugiego typu to właśnie klatka piersiowa rozszerza się i kurczy. Oba sposoby nadają się do płynnego, głębokiego oddychania. Oba mogą tez być wykonywane błędnie, jeśli oddychasz szybko i płytko.
Jak często świadomie oddychać?
Wystarczy kilka minut, aby poczuć wartość tego procesu i odzyskać spokój czy skoncentrować się, a nawet, jeśli jest potrzeba, zmobilizować do działania. W przypadku osób bardzo zapracowanych i zestresowanych, eksperci zalecają regularne dwie sesje w ciągu dnia trwające od kilku do nawet 30 minut. Ja świadomie oddycham tak często, jak tego potrzebuję i nie koncentruję się na regularności. Doceniam jego wpływ na mój organizm i dobre samopoczucie, dlatego towarzyszy mi na co dzień i często pozwalam sobie na kilka minut skupienia czy tylko kilkadziesiąt sekund, ale bardzo jakościowo, świadomie. Przyznam Wam szczerze, że dodatkowo mobilizuje mnie fakt, iż prawidłowe oddychanie aktywuje mięśnie poprzeczne, odpowiadające za przywrócenie wąskiej talii. Są swego rodzaju wewnętrznym pasem. Jeśli jest często zwarty i napięty, taki tez staje się brzuch. Następnie zazwyczaj przypominam sobie jeszcze o istnieniu mięśni kegla i wtedy nawiązuję kontakt ze swoją miednicą:) A zatem trening świadomego oddychania nie tylko pomoże Ci się zrelaksować, ale też stopniowo zgubić kilka centymetrów w talii.
Od czego zacząć?
Zacznij od wykonywania wdechów nosem, a wydechów ustami. Od razu poczujesz efekt w swoim ciele. To jest też cudowny sposób na przefiltrowanie bakterii i potencjalnych wirusów, które trafiają do naszego organizmu. Wdychanie przez nos sprawia, że wciągane chłodne powietrze, nagrzewa się i nasyca wilgocią. Należy pamiętać, że z każdym wdechem nosem, powinien napełnić się powietrzem nasz brzuch, a z każdym wydechem przez usta powinien on zostać dokładnie opróżniony. Postaraj się znaleźć codziennie, choć krótką chwilę. Ćwiczenie prawidłowego oddechu możesz wykonywać w dowolnej pozycji, w której jest Ci wygodnie i która jest dla Ciebie w danym momencie. To może być również dla Ciebie okazja do chwilki relaksu i tzw. 5 minut dla siebie.
Jakie są techniki świadomego oddychania?
Poznaj 3, według mnie, najbardziej przyjazne sposoby praktykowania świadomego oddechu. Kliknij tutaj.