SluchajSiebieTyToTy
Uważna

Menopauza. Kobiecość dojrzała.

Menopauza, klimakterium, przekwitanie… To określenia znienawidzone przez miliony kobiet. To jest czas, którego wiele kobiet się obawia. Od kilku pokoleń utrzymuje się przekonanie, że menopauza oznacza koniec kobiecości, rozumianej szczególnie w kontekście okresu rozrodczego…

Rola kobiety się zmienia

Na szczęście, coraz częściej mówi się jednak, o wielu korzystnych aspektach. Otwarcie mówi się o poczuciu spełnienia, o zyskaniu wolności, o konfrontacji z samą sobą, o nowym doświadczaniu, wreszcie o odkrywaniu nowej siebie…

Dobrze, że dawne czasy mamy już za sobą

W sumie trzeba podkreślić, że kilka pokoleń wstecz, rola kobiet sprowadzała się do rodzenia dzieci i opieki nad domem. Nic więc dziwnego, że menopauza kojarzyła się z „wygaszaniem” kobiecej energii i nie przewidywało się wówczas innego spojrzenia.

Dzisiaj jest inaczej!

Aktualnie, kobiety realizują się w wielu obszarach. Rodzenie i wychowanie dzieci, ogarnianie ogniska domowego to coraz częściej jeden z fragmentów życia, aktywnej kobiety, a nie jego treść przewodnia. Dzięki temu, że kobieta spełnia się w pracy i jest otwarta na rozwój osobisty –  jest bliższa samej sobie, ma na siebie plan i wie, co znaczy cieszyć się życiem.

Poznaj dobre strony menopauzy:

Bogate doświadczenie życiowe

Odchowane dzieci

Dużo przestrzeni dla siebie

Seks bez zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą

Dojrzała relacja z partnerem

Okoliczności sprzyjające zadbaniu o siebie

Masz za sobą wiele trudnych okresów…

Oczywiście pamiętam, że menopauzie towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jednak przypomnij sobie, że okres dojrzewania, kiedy byłaś nastolatką, też był dla trudny. Hormony szalały, nastroje się zmieniały i czasem trudno było zrozumieć samą siebie. Okres ciąży i połogu wystawiały Ciebie na niejedną próbę. Przypomnij sobie, jakie bolesne miałaś miesiączki, jak znaczna część Twojego cyklu wywoływała burzę hormonalna i dawała się we znaki nie tylko fizycznie, ale również, a może przede wszystkim psychicznie…

Jeżeli wkraczasz w okres menopauzy, to zapewne już wiesz, że jest to Twój kolejny etap. Niejeden masz już za sobą, dlatego możesz mieć pewność, że i z tym okresem sobie poradzisz.

Zapewnij sobie wsparcie!

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz zmiany stylu życia, ale brakuje Ci motywacji, energii do działania i sporej dawki wiedzy, zainwestuj w warsztaty. Spotkaj się z innymi kobietami. Przekonaj się, jak można żyć w zgodzie z naturą, jak można zadbać o siebie zgodnie z prastarą ale niezwykle ponadczasową Ajurwedą. Poznaj szczegóły warsztatów.

Pokochaj ten czas! Jest wyjątkowy.

To jest Twój czas. Wykorzystaj swoją mądrość, doświadczenie i dojrzałość. Zachowaj spokój i zaakceptuj siebie. Teraz już nic nie stanie na Twojej drodze.

 


Zdjęcie przewodnie: Pixabay ( dziękuję 🙂 )