SluchajSiebieTyToTy
Świadoma,  Uważna

Masz 47 a może 67 lat…? Zaakceptuj swój wiek i zacznij żyć!

Nie lubimy liczyć sobie lat. To zrozumiałe. Przemijanie kojarzy się z utratą czegoś, do czego przywykliśmy, co sobie ceniliśmy, tego, co zaakceptowaliśmy. To, że się starzejemy, napawa nas przeważnie lękiem. Zdarza się, że dopadają nas obawy o naszą przyszłość, o zdrowie, o możliwości korzystania z życia…

Ja mam propozycję. Zamiast zastanawiać się, jaka przyszłość nas czeka, jak będziemy się starzeć, w jakim zakresie będzie nam dopisywało zdrowie, zaakceptuj swój wiek i zacznij żyć!:)

Zobacz, ile pozytywnych aspektów ma Twój wiek. Jeżeli jesteś po 40-tce, po 50 – tce czy przekroczyłaś 60 lat, to oznacza to, że jesteś kobietą dojrzałą. Zapewne masz za sobą bogate doświadczenia życiowe i doskonale wiesz, co jest tak naprawdę w życiu ważne, jak wstać z kolan po upadku i jakich błędów nie warto powtarzać:)

Niektóre kobiety, szczególnie te, które są bardzo aktywne życiowo, mają trudność z zaakceptowaniem upływającego czasu, jeśli dokuczają im dolegliwości, które wcześniej nie dawały o sobie znać. Wchodzą w taki czas, kiedy wyeksploatowany już bardzo organizm odmawia współpracy, codzienność uprzykrzają bóle, których wcześniej nie znały, zmienia się nastrój, dopadają życiowe podsumowania i stopniowo pojawiają się przekonania, że one już niczego ciekawego nie przeżyją…

Tymczasem wystarczy, że zaakceptują rzeczywistość, pogodzą ze swoimi ograniczeniami i zaczną żyć na miarę swoich możliwości. Mają, bowiem szansę przeżyć zupełnie nowe wartościowe życie!:)

No, więc START!
Zaakceptuj swój nowy czas

Twoje życie zwolniło? Już nie musisz zajmować się swoimi dziećmi jak wcześniej? Odszedł Twój partner i czujesz się samotna? Twoje wnuki są daleko i nie wypełniają już Twoich dni? To znaczy jedno. Teraz jest idealny czas dla Ciebie. Wiem, że w tym momencie odczuwasz niepokój i masz obawę, jak potoczy się dalej Twoje życie, ale zapewniam Ciebie, że teraz wszystko będzie Twoim wyborem. Teraz na wszystko już masz wpływ.

Sprawdź, czy oddychasz

Do tej pory, być może „biegłaś” przez życie tak szybko, że nie czułaś swojego oddechu, nie oddychałaś świadomie i nie tyle, nie pełną piersią, ale na pewno nie przeponą!;) Naucz się oddychać i korzystaj z tego darmowego SPA, dla Twojego organizmu. Kliknij po 3 najfajniejsze techniki oddechowe.

Ruszaj się

Ruch to zdrowie. Każdy o tym wie, ale nie każdy potrafi dopasować do siebie właściwą formę aktywności. Wiele osób, kiedy już się zdecydują zadziałać, oczekuje od siebie zbyt wiele, przeciąża organizm, doświadcza kryzysu i wtedy się zniechęca. Pamiętaj! Dopasuj rodzaj ruchu do swoich możliwości. Pamiętaj o swoich preferencjach. To ma być ruch przyjemny dla Ciebie.

Biegaj lub uprawiaj nordic walking

Nie musisz biegać kilku kilometrów tygodniowo, jeżeli nie sprawia Ci to przyjemności lub dokuczają bóle. Może dla Ciebie bardziej wartościowy będzie regularny, szybki marsz, czy tempo spacerowe.

Gimnastykuj się, praktykuj jogę

Jeżeli praktyka jogi przeraża Ciebie ze względu na wymagające asany, pamiętaj, że wszystko możesz robić na miarę swoich możliwości. Nie wykonanie idealnej asany, nie oznacza nieprawidłowego wykonania. To ty czujesz swoje ciało i najlepiej wiesz, na ile ono Ci pozwoli. Warto się z nim „dogadać”. Próbuj małymi kroczkami, przesuwaj granice i sprawdzaj, na ile Ci „ono pozwoli”.

Regularnie pływaj

Nie potrafisz pływać? Nie lubisz? Nie sprawia Ci to przyjemności? Znajdź w swojej okolicy basen, który posiada przestronną strefę rekreacyjną z szeregiem atrakcji, takich, jak bicze wodne, czy bąbelki. Nie musisz pływać, by korzystać z uroków cudownego działania wody. Twoje ciało Ci podziękuje, a stawy jeszcze bardziej:) Zapisz się na zajęcia grupowe. Aqua aerobik jest organizowany praktycznie na każdym basenie. Możesz też samodzielnie kreować sobie ćwiczenia w wodzie.

Medytuj, módl się

Nie samym ruchem człowiek żyje. Zadbaj o swój wewnętrzny spokój, o czystość swojego ducha i świeżość myślenia. Medytuj lub módl się regularnie. Najlepiej wygospodaruj kilkanaście minut każdego dnia. Efekty Ciebie zaskoczą.

Odżywiaj się

Nie słuchaj tych, którzy mówią, że ze względu na swój wiek musisz przejść na jakąś dietę. Ty musisz po prostu stosownie się odżywiać. Jedz ilości, które Tobie służą. Jeśli jesz za dużo i czujesz ciężar, zmniejsz swoje porcje i zaakceptuj zmiany. Jeżeli jakieś pokarmy przestałaś tolerować, zamień je na inne, bezpieczne teraz dla Ciebie. Jedz to, co daje Tobie siłę, również psychiczną. Pamiętaj, aby nie pozbawiać siebie przyjemności. Nadal możesz czasami zaszaleć. Życie jest jedno i nie chodzi o to, by permanentnie wszystkiego sobie odmawiać. Ważny tylko jest umiar i urozmaicenie.

Kochaj siebie i innych

Już czas, abyś otwarcie pokochała siebie. Doceń to, co przyniosło Tobie Życie. Zarówno te dobre jak i trudne momenty. Twoje życie jest Twoją skarbnicą wiedzy, doświadczenia i miłości Twojej do innych, ale też innych ludzi do Ciebie. Ciesz się wspomnieniami, ale nie żyj wyłącznie nimi. Kreuj swoje marzenia. Żyj tu i teraz i z odwagą patrz w przyszłość. Bądź ciekawa, co jeszcze przyniesie Tobie życie.

Uśmiechnij się

Kiedy się uśmiechasz, Twój organizm dostaje sygnał, że jesteś szczęśliwa, dlatego nie będzie Ciebie ograniczał. Uśmiechnięta kobieta sprawia, że lgną do niej ludzie i wiele dobra, na każdym kroku.

Żyj pełnią Siebie każdego dnia!

Słuchaj Siebie Ty to TY!

 


Zdjęcie przewodnie autorstwa Matheus Bertelli z Pexels.com – Dziękuję 🙂