SluchajSiebieTyToTy
Zdrowa

Jarmuż do pokochania. Czyń dobro dla swojego organizmu.

Jarmuż warto pokochać. Dobroczynnie wpływa na cały nasz organizm.

 

 

  • oczyszcza
  • odkwasza
  • regeneruje
  • uszczelnia jelita
  • działa przeciwzapalnie

Zawiera silne przeciwutleniacze, dlatego chroni nas przed zachorowaniem na wiele odmian nowotworów. Zawarte w nim wapń, potas i witamina K, wspomagają pracę układu krwionośnego.

Ma więcej żelaza niż wołowina. Więcej wapnia niż mleko. Jarmuż to cenne źródło białka i błonnika. Doskonale niszczy bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy. Trudno to sobie wyobrazić, ale ma więcej witaminy C niż cytryna!

Zawarte w nim luteina i witamina A doskonale wpływają na wzrok. Jarmuż jest silnym antyoksydantem, który zwalcza nadmiar wolnych rodników. Jest także filtrem pochłaniającym szkodliwe dla oka promieniowanie UV. Ma wobec tego ogromny wpływ na prawidłowe procesy widzenia.

Jarmuż najwięcej wartości odżywczych zachowuje gotowany na parze 3-4 minuty.

Jego słabym punktem jest fakt, iż obniża poziom jodu w organizmie, dlatego powinny unikać go osoby z chorobami tarczycy.

Ja nie spożywam go zatem codziennie, ale raz na jakiś czas włączam do diety ze względu na bogactwo właściwości.

Kolejnym argumentem, który wskazuje na konieczność spożywania jarmużu z umiarem, jest wysoka zawartość szczawianów. Są groźne dla osób, które chorują na dnę moczanową czy kamicę nerkową.

Jeżeli ogrom cudownych właściwości przekonuje Ciebie do włączenia jarmużu do jadłospisu, przekonaj się, na jak wiele sposobów można go przygotować.

Sezon na jarmuż trwa od września do początku zimy.

Jest wiele wariantów przygotowania jarmużu, zarówno na zimno, na surowo jak i na ciepło.

Z jarmużu można przygotować koktajl, krótko go smażyć, gotować na parze, blanszować, jak również piec. Do sałatek najlepiej wybierać młode, mniejsze i delikatniejsze liście jarmużu. Duże i twardsze lepiej poddać obróbce termicznej oraz wyciąć łykowate nerwy główne, choć nie jest to konieczne.

Co z niego przyrządzić?

 

Poznaj 5 propozycji zastosowania jarmużu w Twojej kuchni:

1. Zielony koktajl

Wystarczy wrzucić do blendera garść liści jarmużu, liście szpinaku, trochę rukoli, kilka gałązek natki pietruszki, plasterki ogórka zielonego oraz rzodkiewki, wzbogacić wszystko suszoną żurawiną, dodać pestki słonecznika i/lub dyni. Całość zblendować z niewielką ilością wody mineralnej. Podawać ozdabiając liśćmi jarmużu. Spróbuj innych zielonych koktajli.

 

2. Fettuccine z jarmużem i parmezanem

Makaron fettuccine ugotować. Na patelni teflonowej lekko poddusić skrojone liście jarmużu. Przyprawić ulubionymi ziołami, podlać odrobiną oliwy Extra Virgin. Po chwili położyć na makaronie i posypać obficie tartym parmezanem. Bardzo proste, szybkie a zdrowe danie.

3. Chipsy z jarmużu na długie jesienne wieczory i letnie, gorące dni

Pozbawić liście jarmużu twardych łodyg, dokładnie umyć w letniej wodzie, poszarpać na niewielkie fragmenty, oprószyć solą himalajską i ulubionymi ziołami (warto posypać też suszonym polskim czosnkiem) i całość skropić oliwą. Przemieszać jarmuż obiema dłońmi i rozsypać na blasze na pergaminie, zachowując małe odstępy, aby umożliwić im szybkie wysuszenie. Piekarnik nagrzać do 190 stopni i piec chipsy przez 10 minut.

 

4. Spaghetti z jarmużem, brokułami i zielonym groszkiem

Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Nie dodawać oliwy i nie przelewać na koniec zimną wodą. Dzięki temu lepiej przylgną do niego nasze warzywa. Na patelni żeliwnej lub teflonowej podduszamy na oliwie malutkie różyczki brokułów. Kiedy staną się odrobinę miękkie, dodać zielony groszek mrożony. Skropić jeszcze oliwą i doprawić solą himalajską z ziołami. Po chwili dodać posiekany na paski, świeży jarmuż. Całość zamieszać i odczekać jeszcze 2 minuty. Ja podaję z moim ulubionym parmezanem. Warto posypać też ziarenkami białego sezamu.

 

5. Pesto z jarmużu do każdego makaronu

Dwie garści umytego jarmużu wrzucić do blendera. Dodać kilka liści szpinaku, bazylii oraz dużo natki pietruszki. Wsypać dowolne orzeszki ( np. pinii) oraz garść pestek słonecznika. Uzupełnić kilkoma łyżkami oliwy Extra Virgin i całość zblendować. Podawać z ulubionym rodzajem makaronu.

Smacznego!

Polecam inne koktajle zielone.