SluchajSiebieTyToTy
Świadoma,  Uważna

Jak żyć… w zgodzie z Naturą…

Żyć w zgodzie z naturą, czyli jak? Tak, by „przeżyła” nas i cieszyła przyszłe pokolenia.

Ekologiczne życie to wyzwanie naszych czasów

Rozwój cywilizacji osiągnął już bardzo wysoki poziom, ale i degradacja środowiska, podobnie na tyle znaczący, że organizacje ekologiczne biją na alarm.  Jesteśmy w momencie, gdy już nie postęp technologiczny jest wyzwaniem ale świadome dbanie o planetę. Ekologiczne życie jest największym sprawdzianem mieszkańców współczesnego świata. Przyzwyczailiśmy się do tego, że korzystamy z bieżącej wody, włączamy światło, kiedy chcemy, wyrzucamy śmieci do kontenera i nie interesuje nas ich dalsza droga. Zrobiliśmy jednak postęp. Stopniowo zmieniamy swoje dawne przyzwyczajenia, a pomaga nam w tym edukacja i coraz większa świadomość powagi sprawy. Jeszcze kilka lat temu, ekologia była trendem. Obecnie, wdrożenie jej w życie, to już nasza społeczna odpowiedzialność.

Każdy z nas ma wpływ na kondycję naszej planety.

Tak jak każdy może przyczyniać się do jej cierpienia, tak samo KAŻDY mieszkaniec ma szansę wpłynąć na poprawę kondycji Ziemi.

Z faktami nie ma co dyskutować

Dla opornych, globalne problemy takie jak zanieczyszczone powietrze, dziura ozonowa, topnienie lodowców, kwaśne deszcze, wyrąb lasów, degradacja gleby, zanieczyszczenie wód czy wreszcie efekt cieplarniany, zagrażają naszej planecie, żyjącej na niej zwierzętom, roślinom, ale i nam. Z każdym dniem, z którym nie zmieniamy swoich nawyków i nie korzystamy z umiarem z tego, co oferuje nam matka Ziemia, tracimy zdrowie. Wszelka bowiem, niezrównoważona działalność człowieka przyczynia się do większej degradacji środowiska.

Jest w nas potrzeba życia w zgodzie z naturą

Wiele z nas ma już bardzo dużą potrzebę życia w zgodzie z Naturą, ale nadal spory odsetek ludzi jest na początku swojej świadomej nowej drogi.

Co znaczy żyć w zgodzie z Naturą?

Życie w zgodzie z Naturą to czerpanie z jej dobrodziejstwa z poszanowaniem jej wszelkich cnót. Szacunek do tego, czym obdarza nas natura zwróci nam się z nawiązką, a nasze dzieci i wnuki będą miały możliwość cieszyć się tym dobrem tak jak my. Warto pamiętać, iż życie w zgodzie z naturą to nie tylko dbanie o oddychanie czystym powietrzem, ale też dbałość o relacje, jakie tworzymy z innymi ludźmi.

Kochajmy naturę, kochajmy się nawzajem, kochajmy siebie

My ludzie, jesteśmy integralną częścią ekosystemu. Z uwagi na rozwój cywilizacyjny, jesteśmy w stanie zadbać o przyrodę, o los milionów gatunków zwierząt, które niestety w dużym stopniu zależne są od nas.

A zatem, co możemy zrobić, aby nasza planeta złapała oddech od naporu naszych „odkryć”, egoistycznego dążenia do coraz to większej naszej wygody?

Oto 15 niewielkich ale bardzo istotnych nowych nawyków, które powinny nam towarzyszyć w codziennym życiu, jeśli chcemy je wieść w zgodzie z naturą:

  1. Pokochaj prysznic.  Codzienne kąpiele w wannie zastąp szybkim prysznicem. Prysznic to od 5 do 15 litrów wody/minutę, a kąpiel w wannie   to 100 a nawet 200 litrów wody! Ponadto w trakcie kąpieli w wannie korzystamy z wody o wyższej temperaturze niż pod prysznicem. Nie musisz na zawsze rezygnować z relaksu w wannie wypełnionej pachnącą pianą, płatkami róż, czy olejkami, ale warto je ograniczyć i delektować się nimi raz na długi czas.
  2. Stosuj szampon w kostce. To zdecydowany must have na liście każdej miłośniczki ekologicznych rozwiązań. Prócz naturalnego składu, ma wielką zaletę w postaci braku plastikowego opakowania! Na rynku są też dostępne mydła w kostce do ciała.
  3. Wycofaj się z używania foliowych torebek jednorazowych. Do przechowywania żywności używaj pojemników, najlepiej szklanych lub ekologicznych woskowijek. Na zakupy zabieraj płócienne, lniane czy bawełniane torby a do transportu warzyw i owoców stosuj bawełniane siateczkowe woreczki wielorazowe, które, można prać i używać wiele lat.
  4. Zrezygnuj z ręczników papierowych w kuchni. Wyposaż się w bawełniane ścierki, które można prać. W tej chwili są już dostępne takie wyprodukowane z bawełny pochodzącej z recyklingu, tj. Recycled Cotton
  5. Używaj zmywarki. Zadbaj o jej maksymalne zapełnienie, a następnie wybierz optymalny program.
  6. Zainwestuj w dzbanek filtrujący wodę. Zamiast kupować zgrzewki wody w plastikowych butelkach wyposaż swój dom w stosowny dzbanek. Będziesz ponosić jedynie koszty filtrów, a te są bardzo wydajne.  Takie rozwiązanie to ulga dla portfela i planety.
  7. Hoduj kuchenne zioła. Własnoręcznie wyhodowane, świeże zioła pięknie pachną, cudownie smakują i pięknie się w kuchni prezentują.
  8. Oszczędzaj wodę. Kiedy szczotkujesz zęby lub namydlasz ciało, woda nie musi płynąć w tym czasie bezproduktywnie.
  9. Twórz własne środki czystości. Soda i ocet to główni przyjaciele każdej eko – pani domu. Wyprodukowanie ich jest prostsze niż się wydaje. Satysfakcja gratis 🙂
  10. Dobrze wykorzystuj każdy cykl prania. Zaplanuj pranie wówczas, gdy zbierze się odpowiednia ilość wypełniająca powierzchnię bębna. Wiele pralek dostosowuje stopień zużycia wody do ilości bielizny, jednak zużycie prądu nie maleje.
  11. Zadbaj o właściwe żarówki . Jeżeli masz w domu jeszcze żarówki starego typu, koniecznie wymień je na te wykonane w technologii LED. Ten aspekt dbania o środowisko wynagrodzą Ci mniejsze rachunki za prąd.
  12. Zainwestuj w termostat. To urządzenie pozwoli Ci zaprogramować ogrzewanie w domu, by działało tylko w momencie, w którym temperatura spadnie poniżej oczekiwanego limitu. To ogromna oszczędność i zrównoważone wykorzystanie tego dobra.
  13. Uprawiaj w domu rośliny. Życie w zgodzie z naturą to również otaczanie się zielenią w domowym zaciszu. Nie tylko pięknie się prezentują, ale także produkują tlen i oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków!
  14. Odłącz zasilanie urządzeń domowego RTV, AGD. Nawet ze stanu czuwania. Na całą noc lub/i rankiem – jeśli całymi dniami przebywasz poza domem. Sprawę ułatwiają przedłużacze kilku gniazdkowe wyposażone wyłącznik/włącznik. Jednym ruchem odłączasz 3 do 5 urządzeń. Tak samo przywracasz im zasilanie.
  15. Sortuj odpady.  Doskonale wiesz, jakie to ważne, ale nadal Ci nie po drodze w tej kwestii? Polecam małe kroki. Ja się przyzwyczajałam stopniowo. Najpierw przywykłam do rozdzielania papieru i plastików, a z czasem zorganizowałam zbiornik na bio odpady. W pewnym momencie 4 kosze na śmieci nie stanowiły już dla mnie problemu. Już sobie nie wyobrażam inaczej!

Powodzenia!

Żyjmy w zgodzie z naturą nie tylko po to, aby być trendy, ale dlatego, że jest to nasz społeczny obowiązek. Doszliśmy do momentu, kiedy już nie tylko chęci czy wybór mają znaczenie. Już czas, aby WSZYSCY zatroszczyli się o dobrostan naszej planety. Dla nas to zmiana nawyków czy prostych przyzwyczajeń, a dla przyszłych pokoleń realna szansa na doświadczenie życia w kontakcie z naturą.

 

 

 

___________________________________________________________

Zdjęcia autorstwa Yaroslawa Shuraeva. Dziękuję! 🙂