SluchajSiebieTyToTy
mała dziewczynka
Świadoma,  Uważna

Kwarantanna z dziećmi

Jak spędzić czas z dziećmi w okresie kwarantanny?

Pandemia z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa doprowadziła właściwie do przymusowej kwarantanny większości Polaków. Mamy świadomość, że wychodzenie z domu wiąże się z ryzykiem zakażenia. Zatem, o ile nie ma konieczności opuszczenia domu, najlepiej w nim pozostać, aby nie narażać ani siebie ani innych osób.

Niestety, nie można mieć pewności.

W wielu przypadkach osoby zakażone nie mają charakterystycznych dla koronawirusa objawów, a jednak zakażają.

Dla osób, które są rodzicami, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, taka domowa wielodniowa kwarantanna to duże wyzwanie. Wiadomo, bowiem, że dzieci się szybko nudzą. Absorbują dorosłych, którym już czasami brakuje pomysłów, jak zorganizować im czas. Każdy rodzic doskonale wie, przed jak dużym stoi wyzwaniem, gdy w grę wchodzi niespożyta energia kilkulatka.

Warto po pierwsze wytłumaczyć dzieciom, czemu służy przebywanie w domu w tym okresie, czym jest spowodowane i jak długo potrwa.

Następnie dobrze jest ustalić jasne zasady i jeżeli rodzice mają tzw. home office, uprzedzić wszystkich członków rodziny, w jakich godzinach będzie każdy wymagał skupienia czy odosobnienia. Dzieci powinny wiedzieć, jakie wówczas będą wykonywały swoje zadania ( szkolne lub zlecone przez rodziców).

We wspólnym wolnym zaś czasie, warto porobić rzeczy, na które na co dzień brakuje nam przestrzeni.

Oto 11 pomysłów na to, co robić z dziećmi podczas wspólnej kwarantanny domowej:

  1. Warto pograć w gry planszowe. Zajmują sporo czasu, równo wszystkich członków rodziny angażują, oraz wzmacniają relacje.
  2. Zorganizować wspólne oglądanie filmów familijnych. Ustalona z góry lista filmów i czas emisji sprawią u dzieci radosną perspektywę, a jasne wytyczne zminimalizują marudzenie naszej latorośli o kolejną bajkę.
  3. Urządzić wspólne gotowanie, np. pieczenie mufinek, smażenie naleśników, które potem można na różne sposoby ozdabiać, różnie nadziewać, smarować. Może być zabawnie, pysznie. Dzieciaki wyżyją się kreatywnie.
  4. Przeczytać więcej bajek niż zwykle; usiąść np. po obiedzie z dzieckiem wygodnie na sofie i przeczytać bajki, których nie dalibyśmy rady przeczytać wieczorem po całym dniu pracy.
  5. Z dziewczynkami można urządzić sobie gabinet urody. Nawzajem pomalować sobie paznokcie, pozwolić zaszaleć z make-up’em. Nawet tata może dać się córce pomalować, będzie z tego dużo śmiechu.
  6. Z chłopcami można zrobić z salonu pole bitwy. Podzielić pokój na strefy i walczyć na poduszki lub miękkie piłki.
  7. Urządzić konkurs fotograficzny. Można zadać temat do realizacji najlepszego zdjęcia. Każdy swoim smartfonem. Może to być np. najlepsza stylizacja modowa, lub najciekawszy układ rzeczy, które zwiastują wiosnę, a które mamy w domu. Dzieciaki opanują większość funkcji w aparacie i wesprzemy u nich świadome wykorzystanie sprzętu.
  8. Można urządzić wspólne sprzątanie, posegregować zabawki, sprawdzić, czy któreś z nich można naszykować do oddania innym dzieciom. W nagrodę można ustalić z dzieckiem, co w najbliższym czasie zrealizujemy z rzeczy, o których marzy.
  9. Można zarządzić poszukiwanie określonych informacji w internecie na czas. Dzieciaki wówczas wprawią się w poszukiwaniu wartościowych tematów w sieci, zachęcimy ich tym samym do mądrego korzystania ze smartphona i pokażemy nasza akceptację.
  10. Można towarzyszyć dziecku w graniu w gry na smartphonie i w korzystaniu przez niego z różnych aplikacji. Dzięki temu dowiemy się, co nasze dzieci, robią na co dzień w swoich telefonach, jakie gry lubią, jak wykorzystują możliwości aplikacji. Warto im podpowiedzieć jakieś swoje typy, czy wspólnie poszukać wartościowych.
  11. Wreszcie można też dać każdemu członkowi rodziny pobyć samemu, aby zajął się czymś, co w danej chwili ma ochotę robić najbardziej.

Fot. Lina Kivaka z Pexels

Mam nadzieję, że Was zainspirowałam i wspólna kwarantanna z dziećmi stanie się wartościowym wspólnym czasem. Zamiast przerażającej perspektywy, poczujecie radość ze wspólnego przebywania.

 

 

 

 

Napiszcie w komentarzach, jakie są Wasze sposoby, jak Wy spędzacie ten szczególny czas.