Czym jest Ajurweda? Czy to może być Twój styl życia?
Szczerze przyznam, że do niedawna Ajurweda kojarzyła mi się wyłącznie z Indiami, egzotycznymi przyprawami i ziołami. Wszystko to dodatkowo było otoczone nutką magii, tajemniczej nauki, którą rozumieją nieliczni. Tymczasem, kiedy zgłębiłam temat, dowiedziałam się, że Ajurweda to pewien styl zdrowego, szczęśliwego życia.
Myślę, że praktyka jogi zbudowała we mnie otwartość na życie w zgodzie z naturą, w zgodzie z samą sobą… dlatego teraz jestem w stanie lepiej zrozumieć filozofię Ajurwedy.
Ajurweda (ayur = „życie” + veda =”nauka, wiedza”) to hinduski system wiedzy medycznej mający swoje korzenie jeszcze w starożytności. Obejmuje medycynę naturalną, filozofię, styl życia, psychologię ajurwedyjską, ziołolecznictwo oraz terapie naturalne.
Ajurweda to sztuka szczęśliwego i zdrowego życia.
Według Ajurwedy, człowiek jest istotą złożoną z ciała, umysłu i ducha. Ajurweda kładzie równomierny nacisk na utrzymanie w dobrej kondycji wszystkich trzech obszarów ludzkiej egzystencji. Brak harmonii na którymkolwiek polu, prowadzi zazwyczaj do pewnych zaburzeń.
Według Ajurwedy, każda istota ludzka jest niepowtarzalna, dlatego lekarz ajurwedyjski do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. Jego opieka zdrowotna dotyczy bowiem osoby a nie choroby. Można zatem stwierdzić, że jest to najstarszy holistyczny system medyczny.
Bliskie jest mi twierdzenie, iż zdrowie według Ajurwedy, to nie tyle brak w organizmie choroby, ale utrzymanie balansu pomiędzy stosowaniem odpowiedniej diety, aktywnością fizyczną a właściwą dawką odpoczynku. To także równowaga emocjonalna, dbałość o realizację swojego potencjału i harmonijne budowanie relacji. Jeżeli żyjesz w zgodzie z prawami natury, możesz cieszyć się zdrowiem.
Teoria 5 żywiołów według Ajurwedy
Według ajurwedyjskiej koncepcji współistnienia pięciu żywiołów we wszechświecie, pierwszym żywiołem, który zaistniał była przestrzeń. To z niej wyodrębnił się żywioł powietrza, który z kolei był niezbędny, aby powstał ogień. Ogień dał początek wodzie, a kiedy ta skupiła się w jednym miejscu, powstała ziemia.
Zgodnie z tą ideą, każdy organizm obecny we wszechświecie, składa się z dowolnych kombinacji pięciu żywiołów.
Kombinacja pięciu żywiołów jest obecna w każdym człowieku, jednak u każdego zachowane są inne proporcje. Odpowiadają im dosze, czyli energie powstałe z połączenia poszczególnych żywiołów, wykazujące swój specyficzny charakter. W Ajurwedzie wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha.
W zależności od ich wzajemnej proporcji wykazują odmienne właściwości.
Pitta – ogień + woda
Właściwe zadbanie o energię Pitta jest ważne, gdyż brak balansu, prowadzi do przegrzania i wypalenia. Ogień, który w sobie mamy, musi być kontrolowany, a więc w odpowiedni sposób zagospodarowany. Zbalansowana energia Pitty przejawia się jako radosne usposobienie, intelekt, odwaga i popęd. Niezaspokojony ogień przestaje radośnie się śmiać, a zaczyna krzyczeć. Pojawia się wówczas gniew i wściekłość, a to prowadzi z czasem, do zgorzknienia.
Vata – wiatr + eter
Nazywana jest często „królową dosz”. Zarządza bowiem większością siły życiowej i umożliwia działanie doszy Pitta i Kapha. Jej równowaga uzależnia równowagę pozostałych energii biologicznych.
Kapha – ziemia + woda
Kapha doskonale obrazuje deszcz. Czasem lekko kropi, a czasem stanowi ogromną ulewę. Pomimo pełni swojej miłości, w nadmiarze może prowadzić do letargu czy depresji. Kapha uziemia dosze Vata i Pitta i pomaga zachować równowagę pomiędzy tymi doszami.
Unikalna kompozycja dosz określa nasze Prakriti, czyli naturę psychofizyczną, z którą się rodzimy. Zasadniczo, Prakriti pozostaje niezmienne od momentu poczęcia, aż do śmierci. W rzeczywistości w trakcie naszego życia, ulega zaburzeniu. Odpowiedzialne za to są bodźce zewnętrzne, takie jak stres, traumy, toksyczne relacje ale też nieprawidłowa dieta czy też niewykorzystanie swojego potencjału. Czynniki te wywołują stan Vikriti, czyli bycie w nierównowadze.
Przywrócenie równowagi jest możliwe w momencie, gdy zrozumiemy swoje potrzeby i zaczniemy dążyć do ich zaspokojenia. Aby je zdefiniować, należy najpierw określić swoją doszę, pozyskać wiedzę, jaką jest się kompozycją.
Wstępną analizę możesz przeprowadzić, wykonując ten test.
Dowiedz się o sobie jak najwięcej i odpowiednio zadbaj o Siebie. Z miłością.
Zdjęcie przewodnie autorstwa Couleur.